Kurs Alpha w parafii

Kurs Alpha okiem proboszcza

Ks. Jacek Kuziel CM
proboszcz parafii NMP z Lourdes w Krakowie

Coraz częściej pojawiają się wśród księży rozmowy na temat co robić, aby przeciwdziałać fali odchodzenia ludzi od Kościoła. Co robić, aby skutecznie docierać z Ewangelią do tych, którzy już dziś są niepraktykujący, a nawet niewierzący. Ojciec św. Jan Paweł II mówił o nowej ewangelizacji Europy. Powstały szkoły nowej ewangelizacji, które są skuteczne ale wiąże się to z wyjazdami i nie ma co ukrywać także z funduszami.

Ja od roku mam możliwość obserwowania jak przy naszej parafii funkcjonuje kurs Alpha. Jak przy niewielkich nakładach finansowych i nawet przy mocno obciążonym grafiku można w przeciągu 10 spotkań przyprowadzić ludzi do Jezusa. Widzę tę radość i ten entuzjazm ludzi, którzy odnaleźli w swoim życiu Chrystusa, a kurs Alpha im w tym dopomógł.

Sercem i modlitwą jestem z tymi, którzy są zaangażowani w to dzieło i jestem przekonany, że o tym kursie będzie głośno z powodu jego ewangelizacyjnej skuteczności.

Kurs Alpha w duszpasterstwie

Ks. Antoni Miciakak CM
obecnie wychowawca w seminarium księży Misjonarzy w Krakowie
do czerwca 2013 r. duszpasterz akademicki w parafii NMP z Lourdes w Krakowie

Przez 11 lat uczestniczyłem i patronowałem kursowi Alpha, prowadzonemu w Duszpasterstwie Akademickim „Na Miasteczku”. Dla wielu uczestników jest on bramą, która prowadzi do odkrywania Kościoła, sakramentów i wspólnoty.

Najpierw prowadziliśmy kurs Alpha tylko dla studentów, a od 2010 roku także dla pracujących: To jest strzał w dziesiątkę – powiedziała mi uczestniczka kursu Alpha dla pracujących, matka ministranta. Kurs Alpha pozwala wracać do początków wiary, by odkrywać pierwotne tęsknoty i pierwotne inspiracje.

W duszpasterstwie parafialnym mamy propozycje dla dzieci, dla młodzieży, dla rodzin (najczęściej z jakimś problemem) ale dla tych ‘normalnych’ trudno coś znaleźć – mówiła inna uczestniczka kursu Alpha, Ewelina. Kurs Alpha pozwala każdemu stanąć na początku drogi wiary, na nowo odkryć świeżość swojej relacji z Bogiem a także swoje miejsce we wspólnocie wierzących w Kościele.

Kurs Alpha w parafii księży Misjonarzy w Krakowie

Reportaż zrealizowany podczas konferencji 10 lat kursu Alpha w kontekście katolickim w Krakowie.

Zachęcamy do zapoznania się z nagraniami z konferencji.

 

Od kursu Alpha do wspólnoty

Antoni Tompolski
lider wspólnoty Góra Oliwna

Moje uczestnictwo w kursie Alpha wiązało się od początku z pewnym celem – próbą zawiązania wspólnoty. Pomysł ten pojawił się na jednym ze spotkań z ks. Antonim Miciakiem i Andrzejem Sionkiem, dyrektorem Szkoły Ewangelizacji i Życia Chrześcijańskiego En Christo. Kurs Alpha w DA “Na Miasteczku” trwał już od 3 lat i widać było jego dobre owoce. Ludzie jednak poszukiwali jakiegoś miejsca, które dałoby im możliwość głębszego poznania żywego Jezusa, spotkanego na kursie Alpha.

Podjąłem to wezwanie i zaangażowałem się jako uczestnik, by poznać kurs Alpha od środka. Zachwyciła mnie autentyczna wiara i entuzjazm ekipy prowadzącej. To byli młodzi studenci, którzy swoim entuzjazmem gotowi byli przenosić góry. Podczas mojego pierwszego spotkania doświadczyłem czegoś, co trudno zapomnieć. Siedzieliśmy w sali, oczekując na uczestników. 20-osobowa grupa organizatorów przygotowała salę dla 60 gości. Gdy przyszedł właściwy czas do sali napłynął tłum, którego nikt nie przewidział. Nie wiemy dokładnie ilu było chętnych, gdyż w sali zmieściło się tylko 120 studentów, a reszta bezskutecznie oczekiwała na korytarzu, klatce schodowej, a nawet na zewnątrz. Zabrakło miejsca. Kurs nie był specjalnie reklamowany. Ludzie przyszli, bo słyszeli o nim „dobre rzeczy”.

Budowanie wspólnoty miało skromne początki. Szukaliśmy swojego miejsca w ramach Duszpasterstwa Akademickiego i parafii. Na pierwsze spotkanie przyszły trzy osoby… Ale Bóg był wierny. Pomimo naszych błędów, prób organizacyjnych (tych udanych i nie udanych), krok po kroku nasza wspólnota otrzymywała od Boga coraz więcej. Rośliśmy w liczbę i stawaliśmy się coraz dojrzalsi. Część osób była pobudzana przez Boga do podejmowania różnych inicjatyw. Tak powstały: przedsięwzięcie ewangelizacyjne Perspektyva, wolontariat działający przy parafii, coroczny maraton biblijny i wiele innych. Zawsze cieszyliśmy się poparciem naszego duszpasterza, ks. Antoniego i mogliśmy liczyć na jego pomoc. To pomagało przetrwać trudne chwile.

Bóg nieustannie błogosławił też nasze wysiłki inicjowania kursu Alpha w innych parafiach w Krakowie i poza nim, a nawet poza naszym krajem. Podjęliśmy próbę w prawie 20 miejscach i w połowie z nich Alpha się „przyjęła” i nadal rozwija. To czyste Boże błogosławieństwo. Tego błogosławieństwa doświadczamy również wewnątrz wspólnoty, gdzie Pan Bóg powołuje do służby kolejne osoby. W organizację kursów Alpha ciągle angażuje się kilkadziesiąt osób. Wspólnota powołuje do istnienia coraz to nowe diakonie, podejmujące kolejne posługi.

← powrót do strony głównej