Konferencja Alpha Kraków

Konferencja Alpha Kraków pod patronatem ks. kardynała Stanisława Dziwisza odbyła się w czerwcu 2012 roku z okazji 10-lecia kursu Alpha w kontekście katolickim w Krakowie. Była to okazja do zaprezentowania programu ewangelizacji poprzez kursy Alpha wszystkim parafiom i wspólnotom Archidiecezji Krakowskiej.

Wśród prelegentów znaleźli się ks. bp Grzegorz Ryś oraz osoby duchowne i świeckie, odpowiedzialne za rozwój kursów Alpha na terenie Polski i Archidiecezji Krakowskiej, a także w odległej Ugandzie. Zachęcamy do wysłuchania nagrań z konferencji.

 

Dlaczego Nowa Ewangelizacja?

Ksiądz Biskup Grzegorz Ryś odpowiada na pytanie czy Kościół w Polsce potrzebuje ewangelizacji, a także wyjaśnia znaczenie i wizję Nowej Ewangelizacji w Archidiecezji Krakowskiej. Biskup Ryś jest Przewodniczącym Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Komisji Duszpasterstwa Episkopatu Polski i Sekretariatu ds. Nowej Ewangelizacji w Archidiecezji Krakowskiej

 

Kurs Alpha jako owocna inicjatywa Nowej Ewangelizacji

Stanisława Iżyk-Dekowska, Dyrektor Krajowego Biura Alpha, dzieli się swoim wieloletnim doświadczeniem prowadzenia kursów Alpha. Przedstawia najistotniejsze założenia i elementy kursu, które wyróżniają go spośród innych programów ewangelizacji i decydują o jego sukcesie.

 

Kurs Alpha w Duszpasterstwie

Ksiądz Antoni Miciak CM przez ponad 10 lat był zaangażowany w kursy Alpha organizowane przez DA “Na Miasteczku”. Opowiada historię powstania pierwszych Kursów, a także przedstawia realia organizacji kursów Alpha z perspektywy duszpasterza. Daje również świadectwo o ludziach, którzy dzięki kursowi Alpha na nowo odkryli wiarę i poprzez sakrament pojednania powrócili do Kościoła.

Antoni Tompolski, lider wspólnoty “Góra Oliwna”, która wyrosła z kursów Alpha prowadzonych w ramach Duszpasterstwa Akademickiego „Na Miasteczku”. Daje świadectwo o duchowym wzroście, jaki kurs Alpha umożliwia wszystkim członkom Kościoła. Od 2012 roku miesięcy Antoni Tompolski jest również członkiem Sekretariatu ds. Nowej Ewangelizacji Archidiecezji Krakowskiej.

Ojciec Bogdan Kocańda OFMConv, dyrektor domu rekolekcyjnego i proboszcz parafii w Rychwałdzie, opowiada o doświadczeniach prowadzenia kursów Alpha i towarzyszącej im mocy Ducha Świętego. Mówi o wielkich owocach kursu, który rozprzestrzenił się na wiele innych parafii i miejscowości, a także o fenomenie zaangażowania osób świeckich.

 

Kurs Alpha w budowie Kościoła w Afryce

Rev. Charles Kasibante, wikariusz generalny Archidiecezji Kampala w Ugandzie, delegowany przez biskupa do opieki nad Alpha w Kościele Katolickim. Przedstawia wyzwania stojące przed Kościołem w Ugandzie i istotną rolę kursów Alpha w głoszeniu Ewangelii w tym kraju.

Mrs Catherine Piwang jest odpowiedzialna za rozwój kursów Alpha w kontekście katolickim w Ugandzie. Mówi o wielkich nadziejach Kościoła w Archidiecezji Kampala, związanych ze współpracą z Kościołem krakowskim. Maluje ciekawy, wielobarwny krajobraz Ugandy oraz przybliża duchowość mieszkańców tego kraju.

Ojciec Marian Gołąb OFMConv od 2009 roku pracuje na misjach w Ugandzie. Dzieli się doświadczeniami prowadzenia kursu Alphaa w parafii w Matuga i niezwykłymi owocami nawrócenia wśród uczestników kursu.

 

Mamy nadzieję, że powyższe doświadczenia związane z kursami Alpha będą dla wszystkich zachętą do wdrażania tego programu ewangelizacji we własnych parafiach i wspólnotach. Zachęcamy do kontaktu z liderem wspólnoty “Góra Oliwna” Antonim Tompolskim, w celu uzyskania wsparcia w prowadzeniu kursu.

← powrót do strony głównej