Jak rozpocząć kurs Alpha

Zobacz jak rozpocząć kurs Alpha w Twojej parafii lub wspólnocie

1. Obejmij opieką modlitewną

Każde dzieło Boże wymaga wsparcia modlitewnego. Poproś zaufane osoby konsekrowane i świeckie o modlitwę za kurs, który chcesz rozpocząć. Przeznacz na ten cel również własny czas modlitwy. Może to nawet zająć kilka miesięcy, rok… Pamiętaj, że kurs Alpha przynosi największe owoce wówczas, gdy otrzymuje wsparcie proboszcza danej parafii i jest zintegrowany z działaniami wspólnoty parafialnej. Modlitwa jest kluczem do sukcesu i powinna towarzyszyć planom, przygotowaniom oraz całemu przebiegowi kursu Alpha.

2. Wybierz zespół

Jest ważne, aby wybrać właściwe osoby, które poprowadzą kurs. Pamiętaj, że kurs może być w bardzo efektywny sposób prowadzony przez osoby świeckie. Zespół powinien być złożony z oddanych Bogu i pełnych zapału ludzi, którzy mają pragnienie ewangelizacji. Jednocześnie ważną cechą będzie chęć służby innym ludziom i wrażliwość na ich potrzeby.

3. Weź udział w szkoleniu

Osoby, które chcą się podjąć prowadzenia kursu, powinny wziąć udział w odpowiednim szkoleniu. Szkolenie zespołu przed każdym kursem Alpha jest ważne, bo dodaje liderom małych grup pewności w prowadzeniu dyskusji. Uczy też członków zespołu takiego traktowania gości, że czują się oni mile widziani i chętnie przychodzą na kolejne spotkania. Udział w szkoleniu pomaga również w uniknięciu różnych powszechnych błędów. Naprawdę dobre zespoły nie trenują tylko raz. Szkolą się przed każdym kursem, aby odświeżyć swoją pamięć, poznać lepiej inne osoby z zespołu i wspólnie się modlić.

Alpha oczami zespołu posługującego

Krótki film przedstawia świadectwa osób pomagających w organizacji kursu Alpha we wspólnocie Góra Oliwna w 2013 roku.

 

Możemy praktycznie pomóc

Dla parafii w archidiecezji krakowskiej istnieje specjalna możliwość rozpoczęcia kursu Alpha, przygotowana przez wspólnotę Góra Oliwna. Nasze 10-letnie doświadczenie z kursem Alpha pozwala nam zasugerować pomoc, która sprawdziła się w wielu przypadkach. Celem nie jest sam kurs Alpha, ale trwała wspólnota działająca w parafii pod opieką proboszcza lub ożywienie już istniejącej wspólnoty. Kurs Alpha jest wówczas efektywnym narzędziem. Proponujemy naszą pomoc w zależności od potrzeby.

Przypadek 1 – w parafii istnieje już wspólnota, pragnąca zorganizować kurs Alpha

W takim przypadku zapraszamy liderów na konsultacje, przedstawiamy program, założenia i pomagamy w zorganizowaniu szkolenia dla wszystkich chętnych, którzy chcieliby się zaangażować w ten program. Nasza asystencja jest stosunkowo niewielka – służymy radą i pomocą wtedy, gdy ktoś jej potrzebuje. W taki sposób wsparliśmy między innymi inicjatywę wspólnoty „Miasto na Górze” w Bielsku Białej.

Przypadek 2 – w parafii istnieje grupa zaangażowanych wiernych

Droga 1 – wysyłamy naszych liderów, którzy pomagają zorganizować kurs na miejscu. Jest to możliwe, gdy w parafii funkcjonuje już grupa 8-10 zaangażowanych osób (np. grupa studencka). Oferujemy aktywną pomoc w szkoleniu i prowadzeniu kursu Alpha. W kolejnych edycjach nasz wkład się zmniejsza, w miarę jak rosną umiejętności w prowadzeniu kursu u miejscowych liderów. Ten model zadziałał w Tarnowie w duszpasterstwie „Tratwa”.
Droga 2 – zapraszamy grupę na nasz kurs Alpha, aby u nas zdobyła doświadczenie, które może wykorzystać w swojej rodzinnej parafii. Jeżeli istnieje potrzeba, oferujemy dalsze asystowanie i pomoc dla kursów organizowanych już we własnej parafii.

Przypadek 3 – rozpoczynamy pracę od podstaw

Potrzebujemy wtedy przestrzeni, aby zareklamować program Alpha w parafii w celu poszukiwania i wyłonienia osób pragnących go współtworzyć. Najchętniej wykorzystujemy czas 15-30 minut podczas rekolekcji parafialnych, w którym dzielimy się świadectwami z naszych doświadczeń i zapraszamy chętnych do zaangażowania się w to dzieło. Gdy uzbiera się grupa 8-10 osób, postępujemy dalej według przypadku 2.

Skontaktuj się

Jeżeli chciałbyś rozpocząć prowadzenie kursu w swojej parafii lub wspólnocie, to skontaktuj się z nami, aby otrzymać potrzebne wsparcie.

Kurs Alpha | kontakt dla księży i katechetów
Antoni Tompolski
tel. 663 224 427
e-mail antoni.tompolski@kursalpha.pl

Kurs Alpha
Michał Pelczar
e-mail pelczar.michal@gmail.com

Kurs Alpha dla młodzieży
Joanna Przywara
e-mail joannaprzywara@gmail.com

← powrót do strony głównej